Skip to main content

Rajdy WRC

Dodaj komentarz

Rajdy WRC (z angielskiego World Rally Championship) jest to najwyższa kategoria rywalizacji w rajdach samochodowych. Jest to coroczny cykl o tytuł rajdowego mistrza świata. Cykl taki składa się z kilkunastu rund, może to być czternaście rund. Rajdy takie rozgrywane są na całym świecie. Czy rajdowe mistrzostwa świata są czymś interesującym? Oczywiście. Każdego roku przyciągają tysiące widzów którzy chcą poczuć ten dreszcz emocji lub przyjrzeć się z bliska jakie samochody WRC biorą udział w tegorocznych zawodach.

somochów na piasku w rajdzie WRC

Udział w rajdzie WRC

Być może chcielibyśmy wziąć udział w rajdach tego typu? Niezbędne w przypadku kierowców jest posiadanie międzynarodowej licencji rajdowej. Organizatorem takich mistrzostw jest FIA. Przygotowania do sezonu rozpoczynają się na prawdę sporo czasu przed pierwszym rajdem. Możemy się tego domyślać. W końcu to mistrzostwa świata. Organizacja całego cyklu na długo przed zawodami zatwierdza kalendarz kolejnego sezonu. Możemy tam znaleźć trasy oraz również odcinki specjalne. Zazwyczaj taki rajd trwa tydzień, chociaż zawodnicy ścigają się tylko przez ostatnie trzy dni. Podczas pierwszych dni odbywają się przejazdy próbne. Zbierane są też wiadomości odnośnie stanu technicznego pojazdów i wymienionych wcześniej odcinków.

Tradycja rajdów WRC

Rezultaty osiągane w takich mistrzostwach tworzą dwie oficjalne klasyfikacje. Możemy tu wyróżnić kierowców i producentów. Najlepsi z każdej kategorii zostają mistrzami świata. Warto pamiętać jaka jest historia rajdowych mistrzostw świata. Pierwsze takie wydarzenia zaczęto organizować w latach 1970-1972. A pierwszy tytuł mistrza świata kierowców został przyznany w 1979 roku. Mają więc one na prawdę piękna tradycje.

Samochód kupiony pezer Pol-Cars po rajdzie WRC

Polacy w rajdowych mistrzostwach

W mistrzostwach rajdowych świata wzięli też udział nasi rodacy. Chyba nie jest to dla nas zaskoczeniem. Być może z uwagą śledzimy każdego roku jak przebiegają te konkursy. Czy znamy takie nazwiska jak Michał Kościuszko? Zdobył on punkty do klasyfikacji aż w trzech rajdach, w roku 2011 i w roku 2013. Jednak pierwszym polakiem który zapunktował w klasyfikacji rajdowych mistrzostw świata był Maciej Stawowiak. Brał on udział w roku 1980 jadąc swoim ulubionym Polonezem. Znowu w roku bliższym do naszego, a dokładniej w 2009 Krzysztof Hołowczyc jechał Fordem Focusem i zdobył szóste miejsce w Rajdzie Polski. Jednak myślę, że najbardziej znanym nam rodakiem który bierze udział w tym zawodach jest Robert Kubica. Osiąga on na prawdę świetne wyniki w rajdach na całym świecie. Zapisał się on nawet w historii motosportu.

Co dzieje się z samochodami po wyścigu?

Mówimy tu oczywiście o samochodach, które uległy jakiemuś wypadkowi. Często takie pojazdy są najzwyczajniej w świecie naprawiane, jednak czasem zdarza się również, że są oddawane do skupów aut. Jednym ze skupów, które w swojej historii kupił rajdowy samochód jest Pol-Cars, który na swojej stronie internetowej: https://www.skupautpomorskie.pl oczywiście pochwalił się rajdowym pojazdem. Często takie auta są kupowane ze skupów właśnie przez wielkich fanów, którzy chcieliby mieć część historii wyścigów na własność.

Czy warto wybrać się na takie zawody?

Oczywiście jeżeli pozwalają nam na to nasze warunki ekonomiczne. Zawody takie rozgrywane są na całym świecie. Więc czasami może być to na prawdę daleko, na całkiem innym kontynencie. Gdy nie możemy pozwolić sobie na taki wyjazd, co moglibyśmy więc zrobić? Każdy z nas ma telewizor w swoim domu. Jest to najprostszy sposób i oczywiście najbardziej ekonomiczny, żeby brać udział w tych niezwykłych mistrzostwach.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.